Specjaliści od powietrza

Co oznacza SBS czyli Syndrom Chorego Budynku….?

Syndrom Chorego Budynku (SBS)

 

sbs-syndrom-chorego-budynku-voc-lzo

 

SBS (z ang. Sick Building Syndrome) –  termin, który określa zespół dolegliwości chorego budynku. Związany jest z długotrwałym przebywaniem w budynku ze zbyt małą ilością świeżego powietrza oraz jego złą jakością. Odpowiednia wentylacja to w takiej sytuacji podstawa.

 

Ponieważ to bardzo złożony temat więc skupię się wyłącznie na jakości powietrza znajdującego się wewnątrz takiego budynku lub pomieszczenia ( miejsce pracy).

Dla osób, które bardziej chcą się zagłębić w temat odsyłam tutaj ( kliknij ).

Dolegliwości spowodowane przez SBS:

 • bóle oraz zawroty głowy

 • objawy przemęczenia

 • mdłości

 • podrażnienie błon śluzowych

 • utrudnione oddychanie

 • częste infekcje dróg oddechowych oraz gardła

 


Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że około 20% zachodnich społeczeństw dotkniętych jest Syndromem Chorego Budynku (bóle głowy, mdłości, rozdrażnienie), powodowanym niską jakością chemii budowlanej oraz niewystarczającą paro-przepuszczalnością i wentylacją budynków.


 

Źródła zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu:

 • organizmy żywe (bakterie, roztocza, mikro organizmy, grzyby)
 • materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz (rozpuszczalniki, impregnaty drewna, związki emitowane przez farby malarskie ( o lotnych związkach organicznych LZO pisałem tutaj ( kliknij )
 • systemy wentylacji i klimatyzacji (mikroorganizmy żyjące w nieczyszczonych przewodach wentylacyjnych)
 • powietrze zewnętrzne (zanieczyszczenie powietrza pyłami PM1, PM2.5, PM10 oraz chemicznymi związkami)

 

Rozwiązania problemu, na które mamy wpływ:

 • jeżeli w budynku znajdują się systemy wentylacyjne oraz klimatyzacyjne poproś i wymagaj regularnych przeglądów serwisowych z pełnym zakresem usług ( odgrzybiane oraz wymiana filtrów). W systemach wentylacyjnych z rekuperacją podstawą jest dbanie o czystość filtrów, ponieważ na filtrach osadzają się zanieczyszczenia i mikroorganizmy, powodujące zmniejszenie przepływu powietrza a zatem słabszą wentylację w pomieszczeniu

 

 • jeżeli robisz remont w mieszkaniu lub domu to postaraj się znacznie wcześniej przygotować się do tematu i zapoznać się z producentami farb, lakierów, materiałów drewnopochodnych odnośnie lotnych związków organicznych. Staraj się wybierać lakiery wodne a nie rozpuszczalnikowe i dokładnie czytaj opakowania. Niestety dzisiaj producenci bardzo oszczędzają na jakości materiałów co powoduje później u domowników masę dolegliwości zdrowotnych

 

 • zadbaj o prawidłową wentylację w swoim mieszkaniu, sprawdzaj i czyść regularnie kratki nawiewowe – nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych!

 

 • wykonuj regularne przeglądy kominiarskie, szczególnie gdy posiadasz w swoim domu piec gazowy z otwartą komorą spalania. W przypadku posiadania takiego pieca, koniecznie wyposaż się w dodatkowy czujnik tlenku węgla

 

 • w okresie zimowym  używaj oczyszczacza powietrza. Regularnie wymieniaj filtry w oczyszczaczu powietrza, ponieważ niezmieniany filtr, będzie również źródłem bakterii, zanieczyszczeń oraz alergenów. Generalnie filtr HEPA z filtrem węglowym wystarcza na okres 12 miesięcy więc nie wierz w cudowne sztuczki marketingowe, że wystarczy na 5 czy 10 lat jak piszą niektórzy. Zasada powinna być taka, że po zakończeniu sezonu pracy oczyszczacza powietrza wyrzucamy filtr to kosza, a tuż przed początkiem nowego sezonu smogowego zakładamy nowy filtr.

 

 • w swoim samochodzie również regularnie wykonuj przeglądy klimatyzacji wraz z wymianą filtra kabinowego. Do samochodów z klimatyzacją musi być zakładany filtr kabinowy z węglem aktywnym! Jeżeli założymy zwykły filtr to po krótkim okresie czasu poczujemy zaduch oraz stęchliznę w kabinie, ponieważ będą się namnażać na filtrze bakterie, które właśnie neutralizuje węgiel aktywny. Przeglądy klimatyzacji samochodowej najlepiej wykonywać w warsztacie, który posiada porządną maszynę do klimatyzacji.

 

Przeczytaj także:

 

Close Menu